Başkan Ercan Özel belediyenin borcunu açıkladı: 104.708.634,83

Yenişehir Belediye Başkanı Ercan Özel, belediyenin geçmiş dönemden devraldığı borç bilgisini basınla paylaşarak, belediye binasına ve Heykel Meydanı’na astı. Yenişehir Belediyesi’nin toplam borcunun 104 milyon 708 bin 634 lira 83 kuru
Paylaş:
Başkan Ercan Özel belediyenin borcunu açıkladı: 104.708.634,83
Başkan Ercan Özel belediyenin borcunu açıkladı: 104.708.634,83

Yenişehir Belediye Başkanı Ercan Özel, belediyenin borcunu açıkladı. Şehit Ömer Halisdemir Kültür Merkezi’nde, belediyenin borcuna yönelik basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın toplantısına Yenişehir Belediyesi Mali İşler Müdürü Tuncay Filiz ile YESAŞ Mali Müşaviri Yaşar Selim de katılarak mali durum hakkında bilgi verdi.

BORÇ YÜKÜ ÇOK FAZLA

Yerel seçimler sürecinde, seçimi kazandığı takdirde şeffaf bir yönetim anlayışı sergileyeceğinin sözünü verdiğini hatırlatarak sözlerine başlayan Yenişehir Belediye Başkanı Ercan Özel, “Görevi devraldığımız gün itibarıyla Belediyemizin mali durumu ile ilgili olarak incelemelerimizi başlattık. Belediyemizin, Yenişehir Belediyesi Personel Hizmetleri Şirketimizin ve YESAŞ’ımızın borçlarını kalem kalem hesapladık. 8 Nisan 2024 tarihi itibarıyla Yenişehir Belediyesi’nin toplam borcu 65 milyon 249 bin 294 lira 22 kuruş olarak tespit edilmiştir. 31 Mart 2024 tarihi itibarıyla Yenişehir Belediyesi Personel Hizmetleri Limited Şirketi’mizin borçları ise, 24 milyon 20 bin 538 lira 28 kuruş olarak hesaplanmıştır. Belediyemizin iştiraki olan YESAŞ’ın 31 Mart 2024 tarihi itibarıyla borcunu da 15 milyon 438 bin 802 lira 33 kuruş olarak tespit ettik. 31 Mart Yerel Seçimleri’nde halkımızın teveccühü ile teslim aldığımız Yenişehir Belediyesi makamını toplamda 104 milyon 708 bin 634 lira 83 kuruş borçla devraldık. Belediyemizin yıllık bütçesi esas alındığında 105 milyon liraya yaklaşan bu borç yükünün, Yenişehir’imiz için büyük olduğu ortadadır. Bu durum, hemşehrilerimizin hak ettiği hizmetleri hızlı bir şekilde almasının önünde büyük bir engel teşkil etmektedir” diye konuştu.

BÜTÇEYİ ZORLAYACAK HARCAMALAR YAPILMIŞ

Belediyenin borç yükü olmasına rağmen belediye bütçesini zorlayacak harcamaların olduğunu söyleyen Başkan Ercan Özel, “Örneğin geçmiş dönem belediye yönetimi, gittiği düğün, nişan gibi cemiyetlerde takacağı altınları bile belediyenin bütçesinden almış. Belediyeye mal ve hizmet alımlarında, piyasa değerlerinin çok üzerinde rakamlar fatura edilmiş. Geçmiş dönem belediye başkanı adına haddinden daha fazla promosyon hediyeler yaptırılmış. Oda dolusu kolilerde içerisinde milyonlarca liralık isim yazılı promosyon ürünleri hâlâ duruyor. Seçimden bir gün önce yani 30 Mart 2024 tarihinde ve seçim günü olan 31 Mart 2024 tarihinde milyonlarca liralık faturalar ödenmiş” açıklamasında bulundu.

MAAŞLAR EKSİK YATIRILMAK ZORUNDA KALDI

Seçime sayılı günler kala belediyede 59 kişiye iş verildiğine dikkat çeken Başkan Özel, “Bu arkadaşlarımızın aylık maliyetleri belediyemize 3 buçuk milyon lira artı yük getirmiştir. Yasaya göre, personel giderleri bütçenin yüzde 40’ını geçemez. Ama bu alımlardan dolayı şu anda bütçenin yüzde 47’sinin üstüne çıkmış. Hesapsızca yapılan harcamalardan dolayı oluşan mali yapımız zarar görmüş durumda. Seçimlerden bir hafta sonra belediye personelimizin maaşlarını 4 bin TL eksik yatırmak zorunda kaldık. Belediyenin esnafa olan borcu nedeniyle, mal ve hizmet alımında şu anda zorluk çekiyor.  Yenişehir Belediyespor oyuncuları bile geçmiş dönemden maaşlarını alamadıkları için haklarını helâl etmediklerini kamuoyuna açıkladılar” ifadelerini kullandı.

MALİ TABLO 3 FARKLI NOKTAYA ASILDI

Bu tür davranışların, kamu kaynaklarının kötüye kullanılması anlamına geldiğini ve bunun kabul edilemeyeceğini anlatan Başkan Ercan Özel, “Tüm bu usulsüzlükler, sadece finansal bir kriz değil, aynı zamanda ciddi bir ahlaki krizi ortaya sermiştir. Mali durumumuzu gösteren tabloyu başta Yenişehir Belediyesi Tarihi Binamız olmak üzere toplamda 3 farklı noktaya asıyoruz… Yenişehir Belediyesi’nde bundan sonra şeffaflık ve hesap verilebilirlik temel ilkemiz olacaktır. Kimsenin şüphesi olmasın ki, acil olarak hayata geçireceğimiz önlem, tasarruf ve gelir kaydedici adımlarla bu zor süreçten çıkacağız. Söz verdiğimiz gibi gece gündüz çalışacak, önce alacağımız tedbirler ile giderlerimizi ve borçlarımızı azaltacağız” dedi.

‘MAKAM ARACINI SATIYORUZ’

İlk etapta alınan tasarruf tedbirlerinden de bahseden Başkan Özel, şunları anlattı:

“Tasarruf tedbirlerine önce başkanlık makamından başlıyorum. Belediyemizin makam aracını satarak, daha düşük maliyetli bir araca geçiş yapacağız. Belediye bütçemizi rahatlatmak adına acil durumlar ve nöbetçi personeller haricindeki tüm personellerimizin fazla mesaisi yapmasını durdurduk. Bu durum hem personelimizin ağır çalışma temposu altında ezilmesini önledi. Hem de personel giderlerimizde azalmaya yol açtı.

Bu zorlu süreçte sizlerin sabrı ve anlayışı bizim en büyük gücümüz olacaktır. Geçmişte yaşananları unutmayacak, ancak geleceğe odaklanarak, belediyemizi ve şehrimizi layık olduğu yere getirmek için var gücümüzle çalışacağız. Adaletsiz ve hesapsız yönetim anlayışlarına karşı hep birlikte karşı duracağız ve ilçemizi bu mali krizin üstesinden gelerek daha sağlam temellere oturtacağız.”

Benzer Haberler:

Yorum

    Bu habere henüz hiç yorum yapılmamış.

    YORUM YAZIN

Başkan Ercan Özel belediyenin borcunu açıkladı: 104.708.634,83